Preskočiť na obsah

Kto stojí za kampaňou Srdcom Doma 2023 a 2020?

V kampani Srdcom doma 2023, mobilizujúcej voličov v zahraničí k voľbe poštou sa spojil 45 neziskových organizácií a krajanských spolkov. Aj keď sme s tým začali, najzásadnejší sú jednotlivci – občania ako ty, ktorí informácie o možnosti voliť zo zahraničia posúvajú svojim známym v zahraničí. Tvárami kampane budú ako osobnosti verejného života, tak bežní ľudia, ktorí pôsobia v zahraničí – študujú, reprezentujú Slovensko, bádajú, pracujú, cestujú.. Našim komunikačným partnerom je Barney studio, ktoré v rámci kampane realizuje všetky práce pro bono. Okrem iného vytvorili grafické vizuály kampane.

Pozrite si kampaňové video od občanov v zahraničí:

Osobnosti

Na kampaň Srdcom doma vyzývajúcej občanov v zahraničí k účasti na voľbách poštou mali zásadný vplyv výzvy osobností verejného života. Tu sú niektoré z nich:

🤵🏼‍♀️ prezidentka SR Zuzana Čaputová

🤵🏻‍♂️ premiér SR Ľudovít Ódor

🎥 herečka a speváčka Zea – Alžbeta Ferencová

🎥 herečka Táňa Pauhofová

🎥 herec Robo Jakab

🥁 hudobník Martin Valihora

🎥 herečka Natália Germáni

🎥 herec Štefan Martinovič

🎬 moderátor Sajfa – Matej Cifra 

🎥 herečka Anna Rakovská

🎥 filmová režisérka Tereza Nvotová

🎤 hudobná producentka Katarzia – Katarína Kubošiová

🎤 spevák a textár ADNOXS – Adam Pavlovčin

🎤 hudobník a textár Isama Zing – Jonatán Pastirčák

👩‍🦰 topmodelka Barbora Brušková

🎤 speváčka Jana Kirschner

🎬 moderátorka Veronika Ostrihoňová

📚 spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová

🎥 herečka Eva Pavlíková

🎥 herečka Martina Znamenáčková

🎥 herec Andrej Polák

🎙️ stand-up komik Michael Szatmary

🧪 vedec Pavol Čekan

🪄 marketérka, Ľudmila Kolesárová

🪄 Pr manager Barbara Jagušák Heribanová 

🎥 herec Juraj Kemka

🎥 herečka Nataša Grambličková

🎤 speváčka Zuzana Mikulcová

👩‍🎨 moderátorka Kristína Tormová

👩‍🎨 moderátorka Katarína Balážiová – Becca

📺 moderátor Rastislav Iliev

🎥 herečka Barbora Palčíková

🎤 speváčka, skladateľka Zuzana Smatanová

🧪 teoretický fyzik Samuel Kováčik, Vedátor SK

🎥 herec Juraj Bača

Srdcom doma o.z.

Občianske združenie Srdcom doma o.z. založili občania Slovenskej republiky pôsobiaci v zahraničí v roku 2018. Presadzujeme zjednodušovanie prístupu k voľbám, rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky voľby organizované v Slovenskej republike.

V roku 2019 sme organizovali koncert pre novozvolenú prezidentku Zuzanu Čaputovú na pražskej Kampe, ktorého sa zúčastnilo asi 4 000 Slovákov i Čechov.

V petícii za rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky voľby sme nazbierali 19 664 podpisov. Petíciu podpísala aj pani prezidentka Zuzana Čaputová.

Iniciovali sme podanie na Ústavný súd, v ktorom sme poukazovali na to, že Ústava SR nerozlišuje rôzne typy volieb a občania by nemali byť obmedzovaní v spôsobe hlasovania, ak už vo voľbách do Národnej rady môžu voliť poštou zo zahraničia. Stanovisko Ústavného súdu bolo, že nemôže rozhodovať o tom, čo v legislatíve chýba.

V roku 2020 sme v rámci kampane Srdcom Doma 2020 mobilizovali voličov v zahraničí k účasti na voľbách poštou zo zahraničia. Občania točili videá z krajín, z ktorých volili:

Vytvorili sme aplikáciu, ktorá desiatkam tisíc občanov umožnila jednoduchým spôsobom vygenerovať žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia. Počet hlasov zo zahraničia sa oproti predchádzajúcim voľbám v r. 2016 takmer strojnásobil.

Po voľbách v roku 2020 sme navrhli niekoľko zmien Ministerstvu vnútra SR. Niektoré z nich sa podarilo presadiť aj v novele Zákona 180 / 2014 Z.z. v neskorších úpravách. Z najdôležitejších spomeňme: spracovávanie žiadostí o voľbu poštou z obcí na MV SR a vytvorenie centrálnej aplikácie pre podávanie žiadosti o voľbu poštou na MV SR.